Diğer Yazı Başlıkları

Dersim vahşeti ve bugüne yansımaları

​Dersim’de yaşanan vahşet toplum vicdanında mahkum edildi sanılırken, öyle olmadığı gerçeği yüzümüze bir tokat gibi vurulduğu şu günlerde kim neyin peşinde?

 

Balkanlara kadar Osmanlı egemenliğinin yolunu açan savaşcı yeniçeri ordusunun manevi mimarları Alevi-bektaşi erenler bir yanda,Yavuz namlı Osmanlı Sultanı Selim’in Alevi kıyımı bir yanda,Dersim vahşeti bir yanda vahşete olur veren kurtuluş savaşının önder kadrosu diğer yanda, cumhuriyetin kuruluş ve gelişimine tam destek veren Alevi-bektaşi yurttaşlar bir yanda Çorum-Maraş-Sıvas da vahşete seyirci kalan T.C güvenlik kuvvetleri bir yanda.

 

Yazının konusu “kim neyin peşinde” olunca olaya taraf olanları tahlil etmek lazım. Milyonlarca Alevi yurttaşın hassasiyetlerini ucuz politika malzemesi yapan kesimlere söylenecek söz bulunmaz ancak onlara bu fırsatı veren içimizdekiler neyin peşinde?

 

Abartılmış partili tepkileri ile bunları her dakika ekranlarına taşıyan malum medya neyin peşinde?

 

Dersim vahşeti üzerinden CHP’ye yüklenen ancak Milyonlarca Alevi yurttaşın en temel insani ve demokratik talepleri konusunda adım atmayan çevreler neyin peşinde ?

 

Milyonlarca Alevi yurttaşın oyunu alan ancak hassasiyetlerinden haberi olmayan, aynı yurttaşlarının sorunlarını yüksek sesle söylemeye bile cesareti olmayan CHP yönetimi neyin peşinde ?

 

Kış aylarını çoluk-çocuk aç kalmadan geçirebilmek için birkaç keçisinin sütünden yağ-peynir toplayan yoksul dersimli ile bundan biraz daha fazlası için aşiretinin Ağa’sının mahiyetinde talana çıkan dersim insanını kürt isyancıları imiş gibi takdim eden çevreler neyin peşinde ?

 

Bu yazının hacmini aşan sıkıntılarımız ve kaygılarımız var.Bu nedenle hassas ve tepkisel bir Alevi toplumu gerçeğini siyasilerin kavraması lazım.Ülkemiz üzerinde hesapları olan iç ve dış

çevrelerin, kapanmamış sosyal yaraları kanatmak için pusuda beklediğini söylemeye luzum yok elbette.

 

Ülkeyi yönetmek için halkın güven oyunu alan siyasi iktidar sorunları hızla çözmeli ve toplumda birikmiş öfke infilak etmeden mağdur kesimlere hakkını teslim etmeli ve haksıza artık yeter demelidir.

 

 NOT: Bu yazı ,CHP yöneticisi  bir emekli büyük elçinin dersim vahşeti hakkındaki saçma değerlendirmesi üzerine çeşitli çevrelerin tepkilerinin basında manşet olduğu dönemde yazılmıştır.

KAZIM YAMAN

Twitter : @Kazim__Yaman

Mail : kazimyaman@babamansur.org.tr