KAMUOYUNA DUYURU

22 Ağustos 2015 tarihin de Başbakanlık konutunda Başbakan Sn. Ahmet Davutoğlu ve Kültür Bakanı Sn. Ömer Çelik in ev sahipliğinde, Cem evi Başkanları, Kadim Ocaklarımızın evlatları ve Akademisyen kimlikli 15 katılımcı ile gerçekleşen toplantı kamuoyunda olağanüstü merak uyandırmıştır. 

Söz konusu toplantı talebi Seçim den önce Baba Mansur Ocağı Derneği tarafından yapılmış ancak muhataplarımızın siyasi gündem yoğunluğu gerekçesi ile kendilerince uygun buldukları günde gerçekleşmiştir.

Katılımcıların kimler olacağı hususu ile ilgili inisiyatif bize bırakılmış, Başbakanlık kalemine verdiğimiz katılıcı listesinden sağlık yada diğer önemli mazeretleri nedeniyle katılamayanlar olmuştur.

Söz konusu toplantı talebimizin gerekçesi,daha önce yapılan ve kurumumuzun katılım olanağı bulamadığı benzeri toplantılarda hiç gündeme getirilmeyen Alevi Ocak sistemini muhataplarımıza anlatmak ve Alevi toplumunun eşit yurttaşlık taleplerine çözüm noktasında muhatap alınacak kurumlardan biri olduğu gerçeğini açık ve net bir biçimde ifade etmek.

Toplantının basına açık olan kısmında Sn. Ahmet Davutoğlu’nun hitabı Tv’de naklen yayınlanmış ve konuşmasında geleneksel alevi inanç ve itikadına,Ocak gerçeğine vurgular yapmış, bu geleneğin yaşatılması görüşünde olduğun da ifade etmiştir.

Toplantının basına kapalı olan süresi içinde de bu görüşünü net ifade etmiştir. Söz alan katılımcıların her biri Alevi toplumunun sorunlarını, Ocak gerçeğini, bölgemizdeki çatışma ve savaş halinden duydukları kaygı ve endişelerini dile getirmiştir. 

Anadolu da on asır süresince Alevi bireyi dürüst toplumu da bir bütün olarak temiz ahlak ile donatan, inanç ve itikadı telkin eden,toplum içinde barış ve adaleti tesis eden,diğer çevreler ile de sevgi/saygı/hoşgörü zeminin de ortak yaşamı tavsiye eden temel kurumlar Alevi Ocaklardır.

İnsanlığın ağır bedel ödeyerek elde ettiği Adalet, Merhamet, Eşitlik, Paylaşım, Doğaya saygı, tarihi eserlere duyarlık Vb kazanımların tehdit altında olduğu bir süreçdeyiz. Kadim Alevi Ocaklarımız bu değerleri geçmişte olduğu gibi gelecek nesillere salimen aktaracak yegâne kurumlarımızdır.

Söz konusu toplantıya katılanlara yönelik seviyesiz değerlendirmeler,iftira ve suçlamalar Alevi bireye yakışmayacak tavırlardır.Alevi kamuoyunun taktirine bırakıyoruz.HAK YARDIMCIMIZ,HIZIR YOLDAŞIMIZ OLSUN... SAYGILARIMIZLA

BABA MANSUR OCAĞI DERNEĞİ